ECHR photo

ЄСПЛ: роботодавці можуть перевіряти повідомлення працівників у робочий час

12 січня 2016 року Європейський суд з прав людини (Суд) виніс рішення у справі Bărbulescu v. Romania, предметом якої було звільнення найманого працівника на підставі користування Yahoo Messenger в особистих цілях у робочий час.

Заявник – звільнений працівник пан Барбулеску – стверджував, що роботодавець, звільнивши його на підставі виявлення особистої переписки з дружиною і братом, порушив ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Конвенція), в якій стверджується, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.

Натомість роботодавець пана Барбулеску (приватна компанія) доводив, що порушення ст. 8 Конвенції не було, адже аккаунт у Yahoo Messenger було створено заявникові самим роботодавцем з метою контактування з клієнтами компанії, а про заборону користування аккаунтом у приватних цілях та можливість перевірки характеру повідомлень, адресованих клієнтам, було зазначено у правилах роботодавця. Пана Барбулеску було звільнено саме за факт використання аккаунта в неробочих цілях, а не за зміст надісланих повідомлень.

Проаналізувавши обставини справи, Суд прийшов до висновку, що цілком розумно, що роботодавець хоче впевнитися в тому, що протягом робочого часу працівник здійснює свої професійні обов’язки. Крім того, Суд відзначив, що роботодавець перевірив лише повідомлення у Yahoo Messenger, в той час як інші дані та документи, які зберігалися у комп’ютері пана Барбулеску, він не переглядав. Отже, Суд дійшов висновку, що факт звільнення не порушував ст. 8 Конвенції. З повним текстом рішення Суду можна ознайомитися тут.

Для судів України рішення Суду мають обов’язковий характер, тому дане рішення визначатиме практику українських судів у подібних випадках. Саме тому для роботодавців важливо чітко передбачити у своїх внутрішніх правилах межі використання робочих платформ різного характеру в особистих цілях.