photo The EU is on the brink to become a party to the Hague Convention

ЄС готується стати учасником Гаазької Конвенції про угоди про вибір суду

30 січня 2014 року Європейська Комісія ухвалила пропозицію, аби Рада прийняла, від імені Європейського Союзу, рішення про затвердження Гаазької Конвенції про угоди про вибір суду від 30 червня 2005 року. Ця Конвенція була підписана Європейським Союзом ще у 2009 році, і якщо Євросоюз затвердить її і, таким чином, стане другою договірною стороною цієї Конвенції, остання вступить в силу. У висліді положення Конвенції про угоди про вибір суду стануть обов’язковими для держав-членів ЄС.

Мета Конвенції полягає у сприянні міжнародній торгівлі та інвестиціям за допомогою розширення співробітництва судових органів шляхом запровадження єдиних правил стосовно юрисдикції, заснованої на угодах про виключний вибір суду, та визнання та виконання судових рішень, винесених обраними судами у державах, що є сторонами Конвенції.

На рівні ЄС міжнародна юрисдикція судів ЄС, що базується на угодах про вибір суду, регулюється Регламентом Ради (ЄС) № 44/2001, відомим як Брюссель І, дія якого, однак, не поширюється на угоди про вибір суду, якщо обраний суд знаходиться в іноземній державі, а не в державі-члені ЄС. Вказаний Регламент вже скоро буде замінено на Регламент Ради (ЄС) № 1215/2012, який вступить в силу 10 січня 2015 року. Правила нового Регламенту, що стосуються вибору суду у цивільних та комерційних справах, відповідають та узгоджуються з відповідними правилами Конвенції.

Якщо Євросоюз затвердить Конвенцію, тоді остання вплине на застосування Брюсселю І, якщо принаймні одна зі сторін буде резидентом держави-учасниці Конвенції. Що стосується визнання та виконання судових рішень, то Регламент «превалюватиме» у разі якщо і суд, що виніс рішення, і суд, до якого звертаються за визнанням та виконанням такого рішення, знаходиться в ЄС.

Важливо звернути увагу на те, що ЄС вирішив виключити договори страхування зі сфери застосування Конвенції з метою більш ефективного захисту тримача страхового поліса, застрахованої особи чи бенефіціара.