Spanish experience

Підсумки конференції «Модель успіху: іспанський досвід – шлях від ізоляції до європейської інтеграції»

15 липня в Києві в готелі Hilton пройшла конференція «Модель успіху: іспанський досвід – шлях від ізоляції до європейської інтеграції», організована компанією Ernst&Young та газетою «Юридична практика» і приурочена до нещодавнього підписання Україною та ЄС угоди про асоціацію.

На конференції виступили відомі іспанські політичні діячі: Хорхе Інтріаго, партнер податково-юридичної практики Ernst&Young и Україні та Білорусі, Луїс Фрага, засновник Парламентської робочої групи між парламентами України та Королівства Іспанії, президент Латиноамериканської комісії Сенату Королівства Іспанії, Хоакін Рамірес, президент юридичної комісії Сенату Королівства Іспанії і Антоніо Гутієрес, сенатор провінції Севілья. Крім того, на конференції були присутні представники державних органів України: судді Верховного Суду України Ігор Самсін та Олександр Потильчак, а також начальник юридичного управління Державної служби фінансового моніторингу України Ігор Гаєвський.

Ідея конференції полягала у передачі досвіду Іспанії, яка в свій час також перебувала у непростому становищі, Україні як державі, в якій Іспанія, по-перше, зацікавлена як в потенційному реципієнтові іноземних інвестицій, а, по-друге, країні надзвичайно близької Іспанії по духу, за словами іноземних гостей.

Виступ кожного фігуранта запам’ятався глибиною, змістовністю та слушними порадами. На питання іспанські гості відповідали прямо, воліючи говорити правду, нехай інколи і не дуже приємну. Наприклад, на питання, чому ж іноземний інвестор не хоче йти в Україну, пан Фрага відповів, що незважаючи на всі його симпатії до України, він не може не визнати, що головна проблема – відсутність правової безпеки і стабільності (seguridad jurídica) – до сих пір в Україні не вирішена. «Верховенство права – ось ключ, що відчиняє всі двері», – підкреслив пан Фрага.

Запам’ятався «рецепт» успішності, сказаний паном Гутієросом: повага до минулих досягнень; віра у світле майбутнє; наявність розвиненої індустріальної бази; якісна освіта, яка формує найцінніше, чим може володіти країна – людський капітал; взаємне співробітництво між державами для досягнення спільних цілей; створення ефективної бюрократії, яка сумлінно виконуватиме свої обов’язки при будь-якому голові держави. За словами пана Гутієроса, в Україні є всі передумови для створення успішної держави.

«Україна не повинна боятися приватизувати «публічний» сектор (тобто державі підприємства). Держава ніколи не буде такою ж ефективною як і приватний власник, а іноземний інвестор, що розвиває бізнес, створює робочі місця, що в кінцевому рахунку забезпечує ріст економіки», – відзначив пан Фрага. Іспанія – 6 в світі країна за експортом автомобілів в світі, при цьому жодна з лідируючих компаній не є іспанською. Натомість Іспанія активно інвестує в країни Латинської Америки – Уругвай, Чилі, Мексику, Колумбію.

На питання, що ж є ключовим фактором успіху будь-якої держави, пан Гутієрес однозначно відповів: ефективність роботи інститутів (парламент, судова система, система освіти та ін.). «Що необхідно для її створення? Передусім політична воля, без якої неможливо втілити жодну реформу. Є ця воля чи ні – залежить від ступеня зрілості політичних еліт», – відзначив пан Гутієрес.

З «української сторони» конференції хотілося б відзначити виступ пана Гаєвського, який представив результати роботи по боротьбі з відмиванням коштів і коротко сформулював основні задачі, які стоять перед Україною на сьогоднішній день у цьому питання: проблема ідентифікації бенефіціарного власника, моніторинг публічних діячів (високопосадовців), зокрема джерел їх доходів, а також розробка системи оцінки ризиків у сфері відмивання коштів у різних секторах економіки.

Юрист фірми «Юрзовнішсервіс» Цірат Катерина також побувала на конференції, долучившись до загальної дискусії після виступу учасників. Проведення заходів такого характеру надзвичайно важливо, у зв’язку з чим фірма «Юрзовнішсервіс» висловлює свою подяку за організацію конференції.

Додатково зі змістом виступів учасників конференції можна ознайомитися на сайті газети «Юридична практика».